Zupa korbolowa? Radzę spróbować!
Zupa dyniowa w Wielkopolsce zwana również korbolową, ma naprawdę bogatą historię. W Wielkopolsce uznawana była za danie dla gawiedzi, drobnych handlarzy oraz ubogich mieszkanców kamienic. W Stanach Zjednoczonych jest niezwykle popularna i podaje się ją jako jedno z dań na Święto Dziękczynienia. Była również podstawowym daniem dla więźniów wojny wietnamskiej w więzieniach komunistycznej Północy.
Składniki
- Dynia: 500g.
- Czosnek: 5 ząbków.
- Mleko: 1L (3,2%).
- Natka pietruszki do posypania.
- Estragon otarty, kolendra, majeranek, pieprz czarny ziarnisty, pieprz czarny mielony, sól, pieprz biały.
- Masło: do smażenia
- Chleb: ok pół do przygotowania grzanek, polecam ciemny i ziarnisty.
- Pestki dyni: 20-30g.
Sposób przygotowania
Dynię należy pokroić w kostkę i wrzucić do garnka. Zalać szklanką wody (nie musi być przegotowana), nakryć przykryciem i gotować na średnim ogniu przez pół godziny. Co jakiś czas warto zamieszać. Po gotowaniu odsączyć dynię i przełożyć do innego naczynie. Odczekać ok. 10 minut aż się ochłodzi.
Pociąć czosnek na małe kawałki i razem z dynią wrzucić do garnka. Uruchomić blender i zmiksować wszystko aż zostanie puree. Dodać mleko, ziele angielskie, sól oraz kolendre. Pamiętać, żeby soli była co najmniej 1 łyżeczka. Po dwóch minutach gotowania dodać pieprz oraz estragon i majeranek. Gotować przez 5 – 6 minut. Należy uważać, żeby mleko nie wikipiało ani się „nie spaliło”. Ciągle mieszać.
Gdy już smaki się przegryzą można odstawić na chwilę zupę i wyjąć patelnie. Na początku przygotować grzanki a potem wyprażyć pestki dyni. Gdy już będą gotowe odłożyć do osobnych misek. Teraz już tylko trzeba nalać zupę na talerz, skruszyć nad nią ciut naci pietruszki, dodać grzanki i pestki.
Poniżej fotorelacja!
Smacznego życzą Smaki z Polski!
Na portalu Smaki z Polski trwa aktualnie Tydzień Zup w ramach cyklu Kulinarne Pory Roku! Sprwadź również inne nasze przepisy oraz artykuły mówiące o jesieni: Co jeść jesienią, zupa czosnkowa – przepis, zupa cebulowa – przepis, zupa ziemniaczana – przepis oraz zupa kkelis – przepis.
Nie zapomnij też sprawdzić nasze felietony, przepisy, galerię i nie zapomnij rzucić okiem na nasz kalendarz!