Gdy dopada nas głód nie ma nic łatwiejszego i bardziej uzależniającego niż sięgnięcie po tanią paczkę tłustych chipsów. Ich dostępność i rosnąca popularność w ciągu ostatnich lat spustoszyła przewody pokarmowe ludzi na całym świecie. By to ograniczyć warto przerzucić się na jej zdrowe odpowiedniki.

Po przeczytaniu etykiet chipsów ziemniaczanych w składzie znajdziemy między 30-40% tłuszczu, prawie 60% węglowodanów i tylko kilka procent białka. Do tego wszystkiego duża ilość soli i przypraw nie zawsze znanego pochodzenia. Nie wszyscy wiedzą, że w jednej paczce chipsów kryje się dzienna porcja soli, której potrzebuje nasz organizm. To stanowczo za dużo. Nic jednak nie odstrasza głodnych konsumentów. Polacy jedzą co roku ponad 1.5 kg tych produktów, które niestety nie mają wiele wspólnego ze świeżymi i zdrowymi ziemniakami.

.

Chipsy warzywne

Są jednak chipsy, które możemy zjeść bez wyrzutów sumienia. Ich spożywanie może polepszyć nasz stan zdrowia i samopoczucie, nawet po bardzo ciężkim dniu. Chipsy warzywne, bo o nich mowa, mogą być podawane również nastolatkom oraz dzieciom jako zdrowy i kolorowy zamiennik chipsów ze sklepów. Rosnąca popularność wegetarianizmu i weganizmu sprawia, że coraz chętniej sięgamy po ciekawsze przekąski. Ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu, dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu na ulubioną książę czy film. Jedyne co może nas uzależnić od takich ręcznie przygotowanych pyszności jest ich smak,  a nie glutaminian sodu zawarty w tych tłustych sklepowych odpowiednikach.

Nie można powiedzieć, że do wykonania chipsów w domu niezbędne są specjalnie kuchenne zdolności. Wystarczy mieć piekarnik, olej i ulubione przyprawy. Ciekawym warzywem, które idealnie sprawdzi się jako chips jest burak. Znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Dzięki substancjom takim jak antocyjany nie musimy obawiać się kataru i przeziębienia. Pyszny burak sprawdzi się jako przekąska dla osób cierpiących na anemię i ciągłe zmęczenie.

.

Składniki:

  • buraki
  • olej lub oliwa z oliwek
  • czosnek
  • przyprawy do smaku

.

Sposób przygotowania:

Wystarczy obrać, umyć buraki pokroić w paski o grubości takiej,  jakiej chipsy lubimy najbardziej. Tak przygotowane wrzucić na blaszkę wyłożonej pergaminem lub papierem do pieczenia i posypać przyprawami oraz czosnkiem jeśli lubimy bardziej aromatyczne przekąski. Przygotowane warzywo piec od 30 do 45 minut w temperaturze 140 stopni w piekarniku. Po wyjęciu dania można posypać je świeżymi ziołami lub skropić oliwą.

.

Pietruszka i inne smakowitości

W taki sam sposób łatwo możemy przygotować chipsy z pietruszki i marchewki. Pietruszka, która jest wciąż niedocenionym warzywem, bogata jest w sole mineralne, witaminę A oraz C. Pozytywnie wpływa na krążenie krwi, polecana dla anemików i osób chcących pozbyć się toksyn z organizmu. Jej natka towarzyszy nam w codziennej kuchni, jednak warto spróbować również innych jej części, a mianowicie korzenia. Chipsy z pietruszki warto podsmażyć lub upiec podobnie jak buraki. Koniecznie pamiętajmy, że w im cieńsze plasterki pokroimy warzywo, tym krócej powinniśmy je piec. Nie musimy tych przekąsek jeść samodzielnie, dla chętnych staną się one aromatycznym dodatkiem do kremowych zup. Pietruszka ma lekko słodki smak, przez co wzbogaca buliony i może stanowić ciekawą alternatywę dla zwyczajnych chipsów.

Piec możemy wiele warzyw. Gdy będziemy chcieli spróbować czegoś nowego warto upiec kilka warzyw jednocześnie. Chipsy  z marchewki będą kolorystycznym akcentem na talerzu nawet da najmłodszych. Ich również nie musimy wcześniej gotować, by zachowały swój aromat i były chrupiące. Po upieczeniu by stworzyć z nich smaczny lunch możemy przygotować sos na bazie jogurtu z czosnkiem i zabrać posiłek ze sobą do pracy.

Ciekawa alternatywa

By nie zatruwać się wciąż chipsami kupowanymi w sklepach, których głównym składem jest sól i tłuszcz, warto od czasu do czasu zasmakować w warzywnych odpowiednikach tych przekąsek. To ciekawy i łatwy sposób by podać warzywa osobom, które nie zawsze chcą je jeść. Cienkie paseczki warzywne zasmakują wielu przez swój aromat i smak, którego nigdy nie znajdziemy w sklepowych paczkach, mimo ciągłych starań producentów.

.

Opracowała: Anna-Maria Stachowska

Komentarze