Ziemniaki miały i dalej mają duże znaczenie w polskiej kuchni. Nie należy na nie patrzeć jedynie jako dodatek do schabowego. Z ziemniaków można przyrządzić naprawdę ciekawe i smaczne potrawy. Co więcej nie należy ich również unikać, gdyż są zdrowe. Zawierają jedynie 75 kcal w 100 g, a do tego są bogate w witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, K i P.
Poza tym obniżają poziom ciśnienia krwi, pomagają na problemy związane z układem pokarmowym, a także wzmacniają układ odpornościowy i wzrok. Więcej na temat ziemniaków możecie przeczytać TUTAJ.
.
Kieruj się smakiem
Kupując kartofle na sam początek powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jakich potrzebujemy. Zwykle chodząc na targ, czy też do sklepu mamy do dyspozycji jedynie opakowanie ziemniaków, bez jakiejkolwiek informacji o gatunku i do czego najlepiej ich użyć. Zdarza się również, że mamy upatrzoną odmianę np. Bryzę, a sprzedawca wciska nam warzywa, które niewiele mają z nimi wspólnego. Wracamy do domu, przygotowujemy potrawę i nagle zdajemy sobie sprawę, że coś jest nie tak. A to ziemniaki za bardzo się rozgotowały i nie nadają się do sałatki, a to puree nie chce nam wyjść, gdyż zostały w nim grudki. Wtedy dziwimy się w czym jest problem, bo przecież ostatnio kupowaliśmy w tym samym sklepie bardzo podobne i ładne warzywa.
Wszystko zależy od odmiany. W wyborze odpowiednich kartofli podobnie jak przy wyborze przypraw do potrawy należy kierować się smakiem. Zwykle wiemy do czego najlepiej użyć bazylii, a do czego majeranku lub gorczycy. Podobnie powinno być w przypadku ziemniaków. Przyjęto, że wyróżnia się 4 podstawowe typy kulinarne. Każdy z nich wyróżnia się innym rodzajem konsystencji i w ostateczności smakiem. Oczywiście istnieją typy pośrednie, a w każdym typie możemy znaleźć wiele odmian, jednak ważne by poznać podstawy, dzięki którym dania z ziemniaków zawsze dobrze nam wyjdą.
.
Jakie ziemniaki wybrać?
O pomoc w przygotowaniu zestawienia poprosiliśmy naszego partnera, czyli firmę Onix, największego w Polsce producenta omawianych warzyw. W tym krótkim poradniku przedstawimy podstawowe potrawy przyporządkowane do określonego typu. Jak już wyżej wspomniałem mamy 4 podstawowe typy, jednak typ D nie ma większego zastosowania kulinarnego, dlatego został tutaj pominięty.
.
Typ Kulinarny A – sałatkowy
Należą do niego odmiany twarde, zwięzłe, nierozgotowujące się. Miąższ nie pęka podczas gotowania, jest twardy, wilgotny, drobnoziarnisty. Zaleca się go do:
- sałatki z ziemniaków
- smażonych ziemniaków
- ziemniaków smażonych na głębokim tłuszczu
- zapiekanek z ziemniaków
- zup z dodatkiem kartofli
- konserw
Przykładowe odmiany: Campina, Finessa, Maris Peer.
.
Typ kulinarny B – ogólny
Odmiany należące do tego typu mają największe zastosowanie w kuchni; przeważają także w ofercie handlowej. Charakteryzują się dość zwięzłą konsystencją, lekko wilgotnym i mączystym miąższem o delikatnej strukturze ziaren skrobi. Podczas gotowania nieznacznie pękają. Są polecane do:
- zup
- placków
- babek ziemniaczane
- kartaczy
- frytek
- jako dodatek do mięs i sosów
Przykładowe odmiany: Asterix(czerw.), Gala, Arielle, Satina, Merlot.
.
Typ kulinarny C – mączysty
Obejmuje odmiany o większej zawartości suchej masy i skrobi. Nazwane inaczej sypkimi, są suche o szorstkiej strukturze ziaren skrobi, stąd łatwo rozgotowują się podczas gotowania. Najlepiej wykorzystać je do:
- puree
- pierogów
- klusek śląskich
- kopytek
- kartaczy vel. cepelinów
- knedli
- placków ziemniaczanych
- ciast
- pączków
- pyz
Przykładowa odmiana: Omega
.
Mimo że wydawać by się mogło, że o ziemniakach wiemy już wszystko, dalej mamy duże pole do popisu w ich przygotowaniu. Nie muszą być wyłącznie zwykłym i nudnym dodatkiem do niedzielnego kotleta. Dzięki poznaniu i rozróżnianiu określonych typów mamy szansę przygotować bardzo ciekawe i smaczne potrawy. Jeśli macie więcej potraw, które chcielibyście przypisać do odpowiedniego typu napiszcie w komentarzach.
.
.
Dawid Brandebura
Źródło: Onix