Sztuka ta znana jest już od kilkuset lat w krajach azjatyckich. Prawdopodobnie wywodzi się z Tajlandii, a dziś zdobywa swoich zwolenników na całym świecie, w tym w Europie.
Prawie 1000 letnia tradycja ozdabiania warzyw i owoców wywodzi się z krajów takich jak Japonia, Chiny i Tajlandia. To prawdopodobnie w tym ostatnim kraju narodziła się ta sztuka.
.
.
Tajlandia ojczyzna carvingu
Sztuka carvingu obecna jest na stołach Dalekiego Wschodu. Motywy roślinne i zwierzęce to charakterystyczne kształty, które można spotkać na owocach i warzywach. Choć w innych krajach sztuka ta przyjęła się bardzo dobrze, to właśnie Tajlandia wiedzie prym w rzeźbiarstwie. Podkreśla się jej delikatność i piękno, a kształty zachwycają turystów z całego świata. Tajlandczycy twierdzą, że talerz na którym podane jest jedzenie powinien cieszyć oko, ale również ważne jest to, aby samo jedzenie przyciągało wzrok.
.
Dlaczego i jak rzeźbi się w owocach i warzywach?
Każda gospodyni chce zawsze pozytywnie zaskoczyć swoich gości. Carving jest właśnie takim elementem zaskoczenia. Ma również sprawiać, że jedzenie wygląda bardziej apetycznie i atrakcyjnie. Najlepiej nadają się do tej sztuki niedojrzałe warzywa i owoce. Wśród nich znajdziemy arbuza, melona czy papaję. Warzywa, które chętnie wykorzystują rzeźbiarze to na pewno buraki, brukiew, rzodkiew czy kabaczki. Mniejsze warzywa są dość trudnym tworzywem, ale są bardziej trwałe. Mistrzowie rzeźbiarstwa radzą sobie jednak z takimi przeciwnikami jak papryczki chilli czy nawet cebula! Często dzieje się również tak, że pod wpływem ciepła dłoni należy co jakiś czas schładzać warzywo lub owoc.
Sztuka rzeźbienia nie jest czymś skomplikowany, jeśli ma się trochę umiejętności i…talentu. Do stworzenia roślinnego czy zwierzęcego motywu potrzebny jest nóż do rzeźbienia, ostry i nie większy niż ten używany do sera.
W restauracjach zatrudniani są mistrzowie carvingu, którzy z niezwykłą precyzją ale często i anielską cierpliwością tworzą owocowe i warzywne dekoracje. W Polsce sztuka ta dopiero zaczyna się rodzić ale i tak mamy już swoich mistrzów carvingu, którzy wprowadzają do swoich dzieł elementy ludowe.
.
.
Opracowała Klaudia Bąk