Któż nie lubi pomidorów! Ja też należę do sympatyków niepowtarzalnego smaku, za którym tęskni się zwłaszcza zimą.Pomidory lubię tak bardzo, że zdecydowałam się w moim ogródku zasadzić kilka odmian. Zbiory były wyjątkowo bogate. Zajadaliśmy się tymi owocami, a później zdecydowałam się zamknąć ich smak w słoikach. Zrobiłam przeciery pomidorowe i ususzyłam pomidory w piekarniku. Z przyjemnością podzielę się z wami przepisem na suszone pomidory.

Właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości pomidorów? Super! Niech ich będzie jak najwięcej. I tak, dowiedziałam się, że pomidory mogą nawet przeciwdziałać depresji, pomagają zachować młodość osobom starszym, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i choroby krążenia. Czy wiecie, co to sprawia? Pomidory mają swój naturalny barwnik dzięki karotenoidowi o nazwie likopen. To on ma silne właściwości antyoksydacyjne. Oprócz tego owoce te zawierają sporo witaminy C i potasu – pierwiastka tak istotnego przy chorobach krążenia. Pomidory możemy spożywać w zasadzie bez ograniczeń. Jest jedno ale – pomidory nie sprzyjają wchłanianiu wapnia, a więc nie powinny go spożywać (w dużych ilościach) osoby z osteoporozą. A jeśli ktoś lubi zielone pomidory, to podaję link do ciekawego artykułu o tychże smakołykach, artykuł stanowi dywagację na temat szkodliwości tychże.

.

suszone-pomidory1

.

Przepis na suszone pomidory

3 kg pomidorów – nadaje się każda odmiana, odmiana Lima ma mniej soku
3 ząbki czosnku, tymianek, olej
Pomidory przekrawamy na pół, układamy na dużej blasze, pod spód kładziemy papier do pieczenia, posypujemy tymiankiem. Suszymy 5-6 godzin w piekarniku, przy otwartych drzwiczkach, w temperaturze 60-80 st. C.

Ususzone pomidory powinny mieć jeszcze trochę wilgotności (2 mm, jak ściśniemy w palcach), jeśli wysuszymy za bardzo, to stracą właściwy smak, będą po prostu chipsem, a nie o to nam chodzi. W trakcie suszenia sprawdzamy, czy z jednej strony nie za bardzo nam podpiekło pomidory. Jeśli tak, to zmniejszamy temperaturę, obracamy blaszkę. Gdy pomidory ostygną, to możemy przystąpić do pakowania ich do słoika. Plastry układamy na dnie słoika na zmianę z 1 – 2 ząbkami czosnku i gałązkami tymianku (możemy też posypywać tymiankiem, ziołami prowansalskimi). Całość zalewamy oliwą z wyciśnięta do niej połówką cytryny ( na słoik 300 ml) lub z 2-3 łyżkami octu domowego. Po tygodniu, dwóch należy czosnek wyciągnąć, żeby nie ulec być może zatruciu jadem kiełbasianym, co się może stać w przypadku domowego przetwórstwa, wyrzućmy też tymianek, jeśli dodaliśmy świeże gałązki. Więcej o jadzie klik. Jeśli zdecydujemy się użyć pomidory, to zostanie nam niezwykle aromatyczna oliwa, którą możemy zużyć jako podstawa do dressingu do sałat lub do makaronu.

Suszone pomidory można zachować na dłużej, ale wtedy lepiej sypać suche zioła. Teraz są jeszcze do dostania pomidory mięsiste, z małą ilością soku. Koniecznie spróbuj z nich zrobić keczup, taki domowy, gęsty przecier z dodatkiem własnego octu, ziaren gorczycy i śliwek suszonych i świeżych.

.

Małgorzata Kaczmarczyk

Ziolowa Wyspa

Komentarze