rabarbar 3Ostatnio pisałem na temat kalarepy jako smaku dzieciństwa. Jednak przy okazji wspominania o tych czasach nie można zapomnieć o rabarbarze. Podawany z cukrem lub w cieście drożdżowym był zawsze pyszny.

Do Europy przybył w XVII wieku z Azji. Rabarbar to warzywo choć ze względu na słodycz oraz smak mogłoby się wydawać, że jest owocem. Jeśli chodzi o walory smakowe to im czerwieńsza łodyga tym jest słodszy.


W chinach odmiana lecznicza rabarbaru jest bardzo popularnym lekiem stosowanym od wieków. Do Europy jako środek na przeczyszczenie i wzmocnienie apetytu przybył już w II wieku p.n.e., jednak mimo wielu prób nie udało się wyhodować tej odmiany na naszym kontynencie, za to rozprzestrzenił się znany nam rabarbar ogrodowy.

.

Właściwości zdrowotne

Rabarbar ma wiele właściwości zdrowotnych. Jednak nie należy z nim przesadzać, ponieważ zawiera dużo kwasu szczawiowego, który jest odpowiedzialny za wypłukiwanie wapnia z kości, psucie się zębów oraz powstawanie kamieni nerkowych. Poza tą wadą ma wiele innych zalet takich jak:

  • zawiera witaminy A , B, C i E
  • jest źródłem potasu, magnezu, sodu, żelaza i wapnia
  • ma działanie przeciwnowotworowe – wystarczy piec go przez 20 minut by uwolniły się cenne polifenole, które walczą z komórkami nowotworowymi
  • ma właściwości oczyszczające, a przy spożyciu większej ilości nawet przeczyszczające
  • zawiera przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na stan komórek i wygląd skóry
  • jest niskokaloryczny – 100 g warzywa zawiera jedynie 13 kcal
  • pomaga w walce z otyłością
  • jest bogaty w błonnik

Jak już wspominałem rabarbar zawiera kwas szczawiowy, jednak znajduje się głównie na końcówkach, dlatego warto je ucinać. Mimo wszystko jedzmy go nie częściej niż co 3 dni. Pamiętajmy o tym, że pod wpływem pieczenia kaw szczawiowy jest rozkładany i przy okazji uwalniane są polifenole. Jeśli planujemy zrobienie soku warto wstawić warzywo do zamrażarki na 2 dni. Po wyciągnięciu sok sam będzie z niego wypływał.  Kupując zawracajmy uwagę na to by ogonki miały dobry kolor, były młode i sprężyste.

.

Lipiec

marchewkiOd ostatniego tygodnia niewiele się zmieniło w kwestii dostępności produktów:

Owoce: agrest, borówka amerykańska, brzoskwinia, czereśnie, dereń, gruszki, jabłka, jagody, maliny, mirabelki, morele, morwa, porzeczka biała, porzeczka czerwona, porzeczka czarna, poziomki, wiśnie.

Warzywa: bakłażan, bób, brokuł, brukiew, burak ćwikłowy, botwina, cebula, cebula dymka, czosnek, fasola, fasola szparagowa, koper włoski, groszek cukrowy, groszek zielony, kabaczek, kalafior, kalarepa, kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta pekińska, kukurydza, marchew, ogórek, papryka, patison, pietruszka, pomidor, por, rabarbar, rzodkiewka, sałata, seler, szczaw, szpinak, szparagi, ziemniak, kurki, podgrzybek, orzechy włoskie, cukinia, pieczarki.

.

Dawid Brandebura

Komentarze