Wiosna już na całego, dlatego warto zastanowić się nad zasianiem przydomowego ogródka, dzięki któremu będziemy cieszyć się z własnych owoców i warzyw. Jednymi z najczęściej uprawianych przez nas roślin są czosnek, cebula i buraki, dlatego postanowiliśmy zapytać ich producenta, firmę Onix, o kilka krótkich porad dla amatorów.
Dlaczego warto uprawiać te warzywa?
Poza szerokim zastosowaniem kulinarnym w tradycyjnych polskich potrawach rośliny zawierają wiele właściwości zdrowotnych, które wspomagają nasz organizm i pomagają w przypadku chorób.
Czosnek jest bogaty w witaminy: A, B1, B2, C, PP oraz takie minerały jak: kobalt, nikiel, magnez, potas, czy wapń. Poza tym:
- działa bakteriobójczo
- zawiera silne przeciwutleniacze
- wspomaga trawienie i redukuje poziom złego cholesterolu
- obniża ciśnienie krwi
- zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego
Więcej na temat: polskiego czosnku.
Cebula to wyjątkowe warzywo, bez którego nie wyobrażamy sobie kuchni. Jest dodatkowo bardzo zdrowa:
- pobudza apetyt
- zwiększa odporność organizmu
- działa moczopędnie
- zawiera przeciwutleniacze, wzmacnia skórę, włosi i paznokcie
- działa grzybobójczo oraz bakteriobójczo
O tej roślinie, jej odmianach i historii przeczytacie w kompleksowym kompendium wiedzy o cebuli.
Zwyczajny burak stał się ostatnio bardzo modny, nie tylko ze względu na swój intensywny kolor, lecz przede wszystkim za jego właściwości:
- wpływa pozytywnie na produkcję krwi
- pomaga zwalczać anemię
- odkwasza organizm
- działa wykrztuśnie
- zawiera bardzo silne przeciwutleniacze, szczególnie pomocne przy walce z rakiem.
Również o burakach już pisaliśmy w artykule: Nasz pospolity burak.
Jak uprawiać czosnek, cebulę i buraki?
Czosnek – siejemy w marcu lub na początku kwietnia wykorzystując ząbki, które najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Wybierajmy tylko polskie odmiany. Na wiosnę dobrze nadają się m.n. Jarus, Cyryl oraz Jankiel. Nasiona kładziemy co 10 cm na głębokość około 5 cm piętką do dołu. Zasypujemy i delikatnie ubijamy ziemię. Należy pamiętać aby usuwać wszelkie chwasty oraz regularnie nawadniać glebę. Czosnek sadzony wiosną zwykle zbieramy we wrześniu. Świetnie nadają się do tego widły. Główki pozostawiamy do obeschnięcia.
Cebula – możemy ją sadzić za pomocą dwóch różnych metod. Bezpośrednio do gruntu, lub z dymki. W warunkach domowych najlepsza będzie z dymki. Kupujemy specjalne, polskie odmiany i sadzimy je wczesną wiosną. Odległość pomiędzy cebulkami powinna wynieść około 5-8 cm. Ziemię dookoła sadzonek powinny być dobrze ubite, by korzenie nie wyrastały na zewnątrz. Zbieramy wtedy, kiedy połowie cebul złamie się szczypior. Po zbiorze należy je osuszyć, jeśli planujemy dłuższe przechowywanie.
Buraki – wysiewamy do gleby od początku kwietnia do połowy czerwca. Moment siewu decyduje o przeznaczeniu, czy zamierzamy uzyskać zbiór wczesny, letni, czy też jesienno-zimowy. Nasiona wysiewamy co około 5 cm, na głębokość 3-4 cm. Podczas kiełkowania roślina ma duże wymagania wodne. Młode buraki oraz botwinkę można wykorzystywać w trakcie wyrastania roślin. Zbiór zależy od momentu siewu. Część nadziemną i podziemną pozyskamy we wczesnym etapie, natomiast zwykle na zimę warzywa zbieramy na przełomie września i października. Należy przy tym zachować dużą ostrożność by nie naruszyć warzyw, gdyż tracą w ten sposób dużo soku i gorzej się przechowują.
Własna uprawa
Uprawienie warzyw i owoców może być bardzo interesującym i satysfakcjonującym zajęciem. Ze zbiorów można przygotować smakowite konfitury, którymi będziemy się cieszyć zimą. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, ani warunków możemy spróbować mniej wymagających upraw jak choćby ziół na naszych parapetach, lub zdać się na profesjonalistów.
.
Firma Onix, producent czosnku, cebuli i buraków