„Piwo w starożytnym Sudanie” to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Można na niej obejrzeć naczynia, w których przechowywano złocisty trunek 1500 lat temu w rejonie środkowego Nilu.
Pięknie dekorowane naczynia ceramiczne prezentowane na nowej wystawie są wystawione na widok publiczny po raz pierwszy. Pochodzą z wykopalisk przeprowadzonych przez archeologów z poznańskiego Muzeum Archeologicznego w ramach badań ratunkowych na IV katarakcie Nilu w latach 2003 – 2010. Zabytki znaleziono w kurhanach zlokalizowanych w miejscowościach es – Sadda, Saffi i Hagar el – Beida w Sudanie.
Ustawiane były w pochówkach jako dary grobowe wraz z innymi cennymi naczyniami. Kopce wznieśli dla zmarłych przedstawiciele, nadal enigmatycznej dla archeologów, społeczności post – meroickiej w IV do VI wieku n.e. Badacze dotąd nie odkryli domostw, w których mieszkali ci ludzie, co dodatkowo potęguje brak wiedzy na temat tej społeczności. Do dziś zachowały się jedynie cmentarzyska kurhanowe, niektóre z nich o bardzo bogatym wyposażeniu.
„Ówczesne piwo było jednym z podstawowych elementów diety. Było bardziej mętne i zawierało jedynie śladowe ilości alkoholu. Naczynia, pełne trunku umieszczone wewnątrz kurhanów, miały zapewnić zmarłym strawę w życiu pozagrobowym” – wyjaśnia dr Dobiesława Bagińska, kuratorka wystawy.
Ekspozycja podejmuje także różne aspekty związane z produkcją piwa w tym rejonie świata, nie tylko z perspektywy archeologicznej, ale również etnograficznej. Na wystawie można również przyjrzeć się pozostałościom archeoobotanicznym, w postaci nasion sorga, z którego warzono piwo.
Muzealnicy zapraszają do obejrzenia wystawy, która jest częścią cyklu „Bliskie spotkania z…”, do 15 grudnia br.
.
PAP – Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl