Nie ma prawdziwej wigilii bez tradycyjnego polskiego barszczu z uszkami. Buraki mają wiele właściwości zdrowotnych, a do tego bardzo dobrze smakują, dlatego powinny pojawiać się na naszych stołach jak najczęściej.
Znane są już od ponad 4000 lat. Początkowo jedzono głównie liście i łodygę, dopiero kiedy w Babilionie zaczęto spożywać również bulwy, starożytni Grecy i Rzymianie zainteresowali się tą częścią warzywa. W średniowiecznej Europie buraki uprawiano we Francji, Niemczech oraz Włoszech.
Obecnie odmiana cukrowa jest bardzo ważną gałęzią rolnictwa, gdyż około 40% światowej produkcji cukru powstaje właśnie z niej. Polska zajmuje 7. miejsce pod względem produkcji z wynikiem 11,6 mln. ton rocznie.
.
Właściwości zdrowotne
Buraki można stosować w diecie odchudzającej, ponieważ zawierają zaledwie 38 kcal w 100 g. Podobniej jak poprzednie omawiane warzywa buraki mają wiele właściwości zdrowotnych m.in.:
- witaminy A, B1, C
- zwierają wiele składników mineralnych takich jak: magnez, mangan miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, sód, potas, wapń i żelazo
- są bogate w kwas foliowy
- wpływają pozytywnie na produkcję krwi
- pomagają zwalczać anemię, wspomagają leczenie białaczki
- zawarte witaminy i minerały poprawiają kondycję i wygląd włosów, skóry i paznokci
- zawierają bardzo silne przeciwutleniacze – buraki należą do najskuteczniejszych warzyw, jakie można zastosować przeciw rakowi
- regulują ciśnienie krwi
- obniżają poziom cholesterolu i przeciwdziałają miażdżycy
- dzięki swoim zasadowym właściwościom odkwaszają organizm
- wzmacniają organizm przed wirusami
- działają wykrztuśnie, co pomaga przy przeziębieniu i grypie
Buraków powinny unikać osoby cierpiące na cukrzyce. Natomiast ze względu na kwas foliowy często powinny je spożywać kobiety w ciąży.
Chcąc zachować jak najwięcej właściwości zdrowotnych powinniśmy unikać gotowania. Jeśli już to robimy przed gotowaniem nie należy obierać warzywa, by nie wypuścił soku.
.
Rodzaje
Jeśli chodzi o rodzaje możemy wyróżnić takie podstawowe jak:
.
.
ćwikłowy – posiada dobrze wybarwiony kolor
.
.
.
.
.
pastewny – uprawiany na paszę dla zwierząt
.
..
.
.
.
cukrowy – zawiera do 20% cukru
.
.
..
.
.
.
boćwina (burak liściowy) –uprawiana specjalnie dla liści
.
.
.
Ciekawostki:
- początkowo buraki miały bardzo małe korzonki, dopiero w XVI wieku włoskim ogrodnikom udało się zwiększyć ich objętość
- buraki łagodzą objawy kaca
- najlepiej smakują buraki o średnicy nie większej niż 8 cm
- duże zainteresowanie burakami cukrowymi nastąpiło za czasów napoleońskich, kiedy szukano alternatywy dla trzciny cukrowej, która nie docierała do Europy
- pierwsza cukrownia buraczana na świecie powstała w 1802 r. w Konarach koło Wołowa, gdzie do dziś znajdują się jej ruiny z wielojęzyczną tablicą informacyjną.
- spożycie 200 g buraków zapewnia 100% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy
Dla osób szczególnie dbających o zdrowie polecamy przygotować sok z buraków, gdyż jest chyba najzdrowszą formą pod jaką można zjeść te czerwone warzywo. Przepis opublikujemy jutro.
Dawid Brandebura