Wieża ariańska w Wojciechowie została wybudowana przez starostę lubelskiego przed 1527 rokiem. Ówcześni właściciele Wojciechowa Spinkowie byli kalwinami a Orzechowscy byli arianami stąd też do ich siedziby przylgnęła nazwa „ariańska”, sugerująca wykorzystywanie jej jako zboru, co nie wydaje się być zgodne z rzeczywistością. Dziś odwiedzana jest nie tylko ze względu na swoją historię ale również muzeum kowalstwa.
Muzeum powstało w 1993 roku, a żeby zobaczyć wszystkie wzory kowalskie trzeba dotrzeć po stromych schodach na najwyższą kondygnację wieży. W muzeum znajduje się ponad 900 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. Można tu zobaczyć w pełni wyposażoną starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Zebrano także metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony.
Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu, z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala. Muzeum posiada również bogatą kolekcję wyrobów artystycznych kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Są to głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Wyroby te powstały za pomocą tradycyjnych technik kowalskich, z zachowaniem cech regionalnych.
.
Opracowała Katarzyna Zarówna
Foto: Katarzyna Zarówna