Muzeum Filumenistyczne znajduje się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Budynki powstały w latach 1821-1822. W latach 60-tych zrodziła się idea utworzenia muzeum. Sprawcami powstania muzeum byli przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej i mieszkańcy miasta. Otwarcie nastąpiło 19 lipca 1964 roku.

foto41

foto45

foto46

Muzeum Filumenistyczne jest jedyną placówką w Polsce, która zajmuje się historią niecenia ognia. Muzea o podobnej tematyce znajdują się również w Czechach, Szwecji i Anglii. Muzeum od ponad 40 lat pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, opracowywaniem naukowym i eksponowaniem przedmiotów związanych z historią niecenia ognia. Można znaleźć tu zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz etykiety i opakowania zapałczane z Polski, Europy i całego świata.

foto43

 

Etykiety zapałczane z Francji

foto42

 

Kilka etykiet zapałczanych o tematyce kwiatowej

foto44

 

Etykiety związane z regionem

foto47

Powyżej zamieściłam tylko garstkę z tego co znajduje się w muzeum, dlatego zachęcam do udania się w to miejsce. Można zobaczyć wiele ciekawych, pięknych etykiet, a czasem nawet i zabawnych.

Karolina Kowalska

 

Komentarze