Czerwiec to miesiąc truskawek. Soczyste, czerwone i pachnące. Kto by się nie skusił? Poza tym, że są niezwykle smaczne, zawierają również wiele cennych dla naszego zdrowia witamin.
Sezon na truskawki prosto z krzaka w pełni. Dobrze więc wykorzystać tę chwilę, aby móc delektować się ich smakiem do woli. Idealnie sprawdzają się jako element dekoracyjny lub dodatek do deserów. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, który reguluje procesy trawienne, sprzyjają osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Nic, tylko jeść!
.
Trochę historii
Truskawka nie jest, jak niektórym mogłoby się wydawać, dziełem natury. Została wyhodowana przez człowieka w XVIII wieku, w Wersalu. Gdyby nie pragnienie francuskiego króla Ludwika XIV, który zlecił przeprowadzenie eksperymentu swojemu botanikowi możliwe, że owoce te nigdy nie zostałyby stworzone.
Powstały one ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek: wirginijskiej i olbrzymiej chilijskiej. Pod koniec XVIII wieku, uprawą truskawek zajęli się także Anglicy, a pierwsze truskawki w Londynie kupić można było w roku 1830. Z początku nie były dostępne dla wszystkich, ze względu na swoją wysoką cenę, jednak ich uprawa bardzo szybko rozpowszechniła się zarówno w Europie, jak i USA.
We Włoszech owoc ten otrzymał nazwę „fragola”, natomiast we Francji – „fraise”. Nazwy te, prawdopodobnie mają związek ze smakiem truskawek oraz skojarzeniem, jakie wywoływały.
Etymologia polskiej nazwy tego owocu nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że pochodzi od wyrazu dźwiękonaśladowczego „trusk”, który słyszalny jest podczas obłamywania pędów, czy liści truskawek.
.
.
Truskawka na zdrowie
Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym, truskawki są lubianym owocem. Ze względu na zawartość bromeliny, ułatwiają pozbycie się cellulitu. Bromelina trawi białka, które zostały wydzielone w nieprawidłowy sposób, co ułatwia dostęp do głęboko umieszczonych warstw tłuszczu. Woda zawarta w tkance celullitowej jest także łatwiej eliminowana w wyniku oczyszczającego działania truskawek.
Truskawki zawierają także enzymy, które przyspieszają spalanie tłuszczu i przygotowują organizm do trawienia. Są to owoce dietetyczne – ich kaloryczność nie jest wysoka, ponieważ na 100g truskawek przypada około 40 kalorii. Powinny być ważnym punktem diety, także z uwagi na fakt, że zawierają dużą ilość wody. Dzięki temu dochodzi do usuwania nadmiaru toksycznych płynów ustrojowych, a co za tym idzie – obniża się masa ciała.
Ponadto w truskawkach znajdziemy mnóstwo witaminy C (więcej, niż w owocach cytrusowych. Ponieważ w 100 g truskawek znajduje się 60 mg kwasu askorbinowego. Dla porównania: ta sama ilość pomarańczy zawiera 50 mg tego związku) oraz szereg witamin z grupy B oraz witaminę PP. Truskawki są także bogatym źródłem mikro i makroelementów – wapnia, manganu, potasu, fosforu i żelaza.
Badania przeprowadzone przez naukowców pokazują to, co głosiły wierzenia medycyny ludowej – truskawki mają dobroczynny wpływ na serce. Spożywając te owoce, obniżamy poziom złego cholesterolu jednocześnie utrudniając wchłanianie tłuszczu.