Świnie wszędzie
Współczesne rasy świni domowej dzieli się na cztery typy użytkowe:
- Mięsne (szybko rosnące i późno dojrzewające);
- Tłuszczowo-mięsne (szybko rosnące i wcześnie dojrzewające);
- Słoninowe (wolno rosnące i późno dojrzewające);
- Smalcowe (wolno rosnące i wcześnie dojrzewające).
W Polsce hoduje się również rasy:
- Biała zwisłoucha
- Wielka Biała Polska
- Złotnicka Biała
- Złotnicka Pstra
- Pietrain
- Duroc
- Hampshire
- Belgijska Zwisłoucha
Myślę, że nie ma co rozpisywać się na temat jedzenia świń. Wszyscy wszak wiemy co z nią zrobić, a jadamy ją przez cały czas. Może warto jednak przypomnieć jak jadano świnie we wczesnym średniowieczu?
.
„W przypadku wołowiny głowy zwierząt oddzielano od tułowia, a następnie dzielono na kawałki, co może świadczyć o ich dalszym przetwarzaniu. Tuszę wołową krojono na dwie połowy wzdłuż kręgosłupa, które następnie porcjowano na mniejsze kawałki w celach spożywczych. Podobnie dzielono górne partie kończyny przedniej i tylnej; dolne części kończyn nie były zapewne wykorzystywane do spożycia. W ten sam sposób porcjowano mięso świń i owiec, wykorzystując niemal całe – łącznie z głową a z wyjątkiem dolnych partii kończyn – tusze mięsne do celów spożywczych. Tak więc w słowiańskiej kuchni używane były identyczne jak dziś części mięsa: szynka, karkówka, łopatka, schab (polędwica), boczek, żeberka, golonki. Wykorzystywano również tzw. głowiznę oraz zaprwne podroby: wątrobę, żołądek i jelita” – Paweł i Hanna Lisowie.
.
Pozwolę sobie dodać na koniec, że moimi ulubionymi wędlinami są te, które długo dojrzewają i wszystkich je serdecznie polecam. Jeśli ktoś poszukuje informacji o świniobiciu oraz o tym jak przechowywać mięso to warto zajrzeć pod ten link: jak powstaje tradycyjna polska kiełbasa?
Muszę przyznać, że świnia okazała się naprawdę wdzięcznym tematem do opisania. Zachęcam Was wszystkich abyście spojrzeli na nią nie tylko jako na pożywienie lub brudne zwierzę, ale również jako dziejowy „wynalazek” – zarówno dla ludzkości, jak i dla Polski. Choć może to brzmieć zabawnie, to świnia naprawdę odznaczyła się w naszej historii i za to, oraz za wiele innych rzeczy, należy jej się prawdziwy szacunek.
.
Klaudia Bąk