.
Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie istnieje od 1945 roku. Węgiel brunatny jest najtańszym surowcem energetycznym, a kopalnia dostarcza go do trzech elektrowni.
Kiedy przyjeżdża się na miejsce kopalni odkrywkowej w Koninie, krajobraz jest naprawdę przytłaczający. To, co kiedyś tętniło życiem, dziś jest pustynią, na której codziennie umierają, o ile jeszcze przebiły się przez zniszczoną skorupę, rośliny. Jest to po prostu ekologiczna katastrofa, która wciąż wydarza się na naszych oczach, za naszymi drzwiami.
Stworzenie miejsc pracy, dotacje dla regionów, w których powstają kopalnie, rozwój tych regionów i postęp technologiczny, który niweluje uciążliwe skutki przemysłu to argumenty właścicieli wielkich koncernów. Ludzi przekonuje także to, że w miejscach, gdzie istniały kiedyś kopalnie likwiduje się opłakane skutki wydobywania surowców.
W Koninie są dwa jeziora, które są pozostałościami po kopalniach odkrywkowych. W jeziorach są ryby, na tych terenach jest też dużo zwierząt. Trudno uwierzyć w to, że będzie tutaj inaczej niż dzisiaj.
Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego z warsztatów w KWB w Koninie znajdziesz tutaj)
Tekst: Katarzyna Zarówna