Przyprawy i zioła od dawna mają zastosowanie w kuchni. Nasze babcie dodawały je do rosołów i grzańców, które wzmacniały organizm i chroniły przed infekcjami. Nadają potrawom oryginalny smak i dodatkowo wykazują właściwości lecznicze. Stanowią bogate źródło witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy, a także dzięki nim bezboleśnie dla smaku potraw zmniejszysz dzienne spożycie niezdrowych składników, takich jak sól. Przyprawy jak kurkuma, kolendra, kmin, cynamon, czy imbir wspomagają funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Kurkuma
Żółty proszek, kojarzony przede wszystkim z kuchnią hinduską, jest naturalnym lekarstwem. Prócz właściwości antynowotworowych, kurkuma znakomicie oczyszcza wątrobę i poprawia pracę mózgu. Kurkuma świetnie sprawdza się jako dodatek do dań wysokobiałkowych, gdyż wspomaga trawienie białka, tym samym zapobiega zbieraniu się toksyn. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy eliminując wzdęcia, reguluje przemianę materii. Pozytywnie wpływa również na naszą cerę. Najbardziej popularnym sposobem użycia kurkumy w kuchni jest wsypanie jej na rozgrzany olej, tuż przed dodaniem warzyw czy ryżu. Jest też doskonałym barwnikiem jaj, jajecznicy czy ryżu. Problemem jest niska biodostępność kurkumy dla organizmu, dlatego istotne jest by podczas gotowania zmieszać kurkumę z papryką lub pieprzem. Innym sposobem zwiększenia absorpcji kurkuminy jest spożycie całego korzenia kurkumy (świeżego lub suszonego), ponieważ naturalne oleje obecne w korzeniu mogą zwiększyć przyswajalność substancji nawet 8-krotnie.
Kolendra
Kolendra wykazuje właściwości detoksykacyjne oraz skutecznie usuwa ołów i rtęć z organizmu. Pobudza apetyt oraz łagodzi wzdęcia i nudności. Kolendra nadaje oryginalny smak daniom rybnym i sałatkom, a wraz z innymi przyprawami wtarta w kurczaka lub rybę utworzy aromatyczną skórkę.
Oregano
Oregano ma silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne,. zazwyczaj stosowane jest do sosów, pizzy, przyprawiania mięs, sałatek.. Oregano ma zastosowanie używane jako środek antyseptyczny, a także jako lek na żołądek, jelita i dolegliwości układu oddechowego. Działa odtruwająco, wiatropędnie, łagodzi rany, podrażnienia i choroby skóry.
Szałwia
Szałwia posiada właściwości oczyszczające oraz pobudza organizm, dlatego też jest bardzo ceniona w przypadku bólu głowy czy przebarwienia zębów. Herbata z szałwi pobudza organizm do produkcji soków trawiennych, a płukanie ust szałwiowym naparem działa antyseptycznie, likwidując afty i pleśniawki. Szałwia nadaje potrawom wyraźny smak, dlatego wykorzystywana jest do przyprawiania kiełbas i kebabów.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przyprawy czynią cuda. Mogą zmienić smak potraw, dzięki nim jedzenie nabiera intensywnych kolorów, a dzięki ich leczniczym właściwościom zachowamy zdrowie i dobrą formę na lata.
.
www.curcuvita.com