Domowy chleb będzie zawsze lepiej smakował od tego kupionego w sklepie. Przygotowanie co prawda zajmuje trochę czasu, jednak dla takiego efektu warto poczekać.
Co prawda przygotowanie chleba na podstawie tego przepisu zajmuje trochę czasu, jednak jest tak proste, że poradzi sobie każdy nawet niedoświadczony piekarz. Jednym z ważnych składników jest zakwas żytni. Możemy go kupić w sklepie lub przygotować samemu.
Najstarszy chleb jaki udało się odnaleźć archeologom pochodzi z Krety, a jego wiek określa się na 6100 lat. Początkowo bochenki były płaskie i twarde. W dzisiejszych czasach uznano by zapewne, że nie nadają się do jedzenia. Czy kiedyś smakował ludziom? Nie wiem, na pewno jednak zaspokajał ich głód. Dopiero Egipcjanie około 2600 lat p.n.e. wpadli na to, w jaki sposób uczynić chleb pulchnym. To oni ponad 4000 lat temu po raz pierwszy upiekli chleb na zakwasie. Jest wiele opowieści na temat powstania zakwasu. Jedna z nich mówi, że pewna niewolnica zapomniała o papce zbożowej pozostawionej na słońcu. Miała z niej upiec placki dla swojego pana. Kiedy okazało się, że owa papka zaczęła fermentować, wystraszyła się, że zostanie ukarana za zmarnowanie ciasta. Postanowiła więc mimo to upiec placki. I okazało się, że były bardziej pulchne i smaczniejsze niż poprzednie. Opisana legenda opisuje powstanie zakwasu jako dzieło przypadku, jednak równie dobrze mógł on powstać w wyniku eksperymentu. Tego nie wiemy. Faktem jest, iż ów zakwas jest wytwarzany do dziś w formie niezmienionej od ponad 4000 lat.
Zakwas jest zupełnie naturalną substancją spulchniającą.. Ma jeszcze jedną zaletę, która jest bardzo ważna szczególnie w przypadku chlebów razowych. Wszyscy wiemy, że mąka razowa jest zdrowsza od mąki białej, ponieważ zawiera bardzo dużo mikroelementów (m.in. żelazo, cynk, mangan, wapń, magnez). Niestety zawiera też kwas fitynowy, który tworzy z nimi nierozpuszczalne sole, powodując bardzo małą przyswajalność owych pierwiastków.
I właśnie bakterie mlekowe, które tworzą się w zakwasie powodują rozkład owego kwasu, przez co wchłanialność pierwiastków jest bardzo duża. Chcąc więc w pełni cieszyć się dobrodziejstwami zbóż, chleb powinien być pieczony na zakwasie, w przeciwnym razie nasz organizm i tak nie skorzysta z minerałów w nich zawartych.
.
Składniki:
- 150 g zakwasu żytniego – PRZEPIS
- 400 g mąki pszennej razowej
- 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 10 g drożdży
- 150 ml wody
- masło
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Na początek rozpuszczamy drożdże. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy zakwas, rozpuszczone drożdże, sól i pieprz. Ugniatamy tak, by ciasto było lekkie i luźne. Odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę. Formę smarujemy masłem, wkładamy do niej ciasto, które posypujemy nasionami. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około godzinę.
Smacznego!
Dawid Brandebura