Cebularz lubelski został ogłoszony 37. polskim produktem chronionym w Unii Europejskiej, dlatego postanowiliśmy podać przepis na to danie.
Powierzchnię cebularza stanowi cebula pokrojona w kostkę wymieszana z makiem (15-20%). Cebularz to jeden z najbardziej popularnych produktów tradycyjnych w województwie lubelskim. Tradycje lubelskiego piekarstwa sięgają okresu średniowiecza, a pierwsze wzmianki o cebularzu i przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze tego wyjątkowego, wywodzącego się z kuchni żydowskiej placka, sięgają dziewiętnastego stulecia. Cebularze jako pierwsi zaczęli wypiekać Żydzi z lubelskiego Starego Miasta. Potem receptura rozprzestrzeniła się po całej Lubelszczyźnie. Przed wojną był wypiekany m.in. przez Żydów kazimierskich i zamojskich. Trudno jednoznacznie określić, kiedy lubelscy rzemieślnicy zaczęli wypiekać cebularze, faktem jest jednak, iż przysmak ten po wojnie szybko rozpowszechnił się w całym regionie. Piękny złocisty kolor, chrupiąca skórka oraz niepowtarzalny zapach sprawiają, że od lat na pierwszy kęs mamy chęć, gdy cebularz jest jeszcze ciepły, wprost wyjęty z pieca. Ten placek z cebulą nie ma sobie równych i cała Lubelszczyzna jest z niego tak dumna, jak górale z oscypka.
Smak cebularza z każdej piekarni jest nieco inny, jednakże zarówno rzemieślnicy, których piekarskie tradycje sięgają okresu okupacji, jak i zakłady prowadzące działalność od niedawna przyrządzają go z jednakowych podstawowych surowców według ściśle określony receptury.
Cebularz to jeden z najbardziej popularnych produktów tradycyjnych w województwie lubelskim. Z pierwszymi wzmiankami na jego temat, a także o przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze spotykamy się w XIX stuleciu. Jako pierwsi cebularze zaczęli wypiekać Żydzi z lubelskiego Starego Miasta, a przed II wojną światową był już on znanym przysmakiem na całej Lubelszczyźnie.
.
Składniki:
Ciasto:
- 500 g mąki
- 50 g drożdży
- 200 ml ciepłego mleka
- 1 jajko
- 1 łyżeczka cukru
- 60 g masła
- 1 łyżeczka soli
Farsz:
- 2 cebule
- 3 łyżki maku
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oleju
.
Sposób przygotowania:
Cebulę kroimy w kostkę a następnie gotujemy w wodzie przez 2 minuty. Odcedzamy wrzucamy do słoika, a następnie dodajemy mak, sól, olej i wszystko mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia. Wsadzamy do lodówki.
Robimy zaczyn. Do tego potrzebujemy drożdże, 2 łyżki mąki i połowę mleka. Wszystko mieszamy w szklance i odstawiamy. W drugiej połowie mleka rozpuszczamy masło. Do miski wsypujemy mąkę i dodajemy wszystkie składniki na ciasto. Dokładnie ugniatamy, aż ciasto będzie miało jednolitą masę. Odstawiamy w ciepłe miejsce aż podwoi swoją objętość. Dzielimy ciasto na mniejsze porcje, rozwałkowujemy do otrzymania odpowiedniej formy, na środek kładziemy cebulę z makiem, a brzegi ciasta smarujemy jajkiem. Pieczemy 20 minut w temperaturze 200 stopni.
Smacznego!