Połączenie polskich jabłek z serami daje niesamowity efekt. Tym bardziej jeśli zastosować sery wyprodukowane przez naszych regionalnych producentów.
Camembert to miękki ser podpuszczkowy. Jego nazwa pochodzi od wsi o tej samej w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę jego produkcji. Oryginalny camembert jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki specjalnym grzybom pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią.
.
Składniki:
Marynata
- 2 łyżki octu jabłkowego
- 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego
- szczypta soli
-
sok z limonki
-
sok z połowy pomarańczy
Camembert
- 1 camembert
- zielony pieprz marynowany
- 250 g borówek
- oliwa z oliwek
- jabłko
.
Sposób przygotowania:
Składniki marynaty wymieszać, dodać do niej okrągłe plastry jabłka. Odstawić na godzinę. Camembert kroimy na pół, obie połówki układamy na blasze skórką do dołu, tak aby ser się nie rozpłynął. Obie połówki posypujemy zielonym pieprzem marynowanym i zapiekamy w piecu w temperaturze 150 stopni przez 5 minut. W tym czasie wyciągamy jabłko z marynaty i grillujemy, opcjonalnie podsmażamy na teflonowej patelni bez dodatku tłuszczu.
Gdy już camembert zmięknie (ale się nie rozpływa) układamy jedną połówkę na talerzu, na to kładziemy jabłko i drugą połówkę camemberta, cały czas uważając, aby był skórką do dołu.
Borówki wrzucamy do blendera i miksujemy z oliwą z oliwek, dodajemy szczyptę soli, szczyptę pieprzu cytrynowego. Jeśli powstały dresssing miałby gorzki posmak, można dodać odrobinę cukru trzcinowego.
.
Smacznego!
Gotowała Ania Kurach
Komentarze
Portal Smaki z Polski to inicjatywa na rzecz odrodzenia i popularyzacji polskiej kuchni. Publikujemy przepisy na polskie dania, porady dotyczące polskiej zdrowej żywności oraz cykle tematyczne mówiącej o historii polskiej kuchni od czasów dawnych Słowian po współczesne. Zajmujemy się również polskim rolnictwem i współpracujemy z kilkudziesięcioma producentami z całej Polski. Naszym partnerom zapewniamy nie tylko promocję w grupie docelowej, ale również możliwość sprzedaży ich produktów na naszej platformie sprzedażowo-zakupowej Naszryneczek.pl, która jest skierowana nie tylko do klienta indywidualnego, ale również instytucjonalnego.
Zajmujemy się również historią i kulturą Polski, współpracujemy z muzeami, teatrami oraz organizacjami trzeciego sektora. Nasz zespół liczy prawie 40 osób, a każda z nich ma unikatowe spojrzenie zarówno na Polskę, jak i na rodzime kulinaria. Wśród naszych członków na szczególną uwagę zasługują pisarz i dziennikarz Wiesław Kot, publicysta i pisarz Piotr Gajdziński, pisarz Witold Jabłoński oraz dziennikarka Joanna Włodarska.