Buraki stały się ostatnio bardzo popularne. Pojawiają się w programach kulinarnych, możemy je znaleźć na blogach, stronach poświęconych zdrowiu oraz wielu innych miejscach. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić jakie właściwości zdrowotne mają te warzywa oraz co można z nich ciekawego przygotować.

 

Właściwości zdrowotne

Mówiąc o burakach powinniśmy zacząć od ich niezwykłych właściwości, które spowodowały szybki wzrost zainteresowania tymi warzywami. Po pierwsze zawierają około 38 kcal na 100 g produktu, dlatego polecane są dla osób będących na diecie. Po drugie są bogate w witaminy: A, B1, C oraz takie składniki mineralne jak magnez, miedź, mangan, chlor, fluor, cynk, bor, sód, potas, wapń czy żelazo.  Do tego zawierają kwas foliowy, pozytywnie wpływają na produkcję krwi oraz pomagają walczyć z anemią i białaczką. Substancje znajdujące się w burakach ponadto wspomagają odbudowę skóry, włosów i paznokci, regulują ciśnienie krwi, obniżają poziom złego cholesterolu, odkwaszają organizm, pomagają chronić przed wirusami i mają działanie wykrztuśne.

 

Buraki zalecane są dla kobiet w ciąży, ze względu na zawarty kwas foliowy. Zjedzenie 200 g tego warzywa zapewnia 100% dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Rośliny powinny się natomiast wystrzegać osoby z cukrzycą.

 

Jak można zauważyć ilość i rozpiętość właściwości zdrowotnych jest dość spora, więc jeśli jeszcze do tej pory niezbyt często korzystaliście z tego warzywa warto to zmienić. O tym jak to zrobić powiemy poniżej.

 

burczane napoje

Soki z buraków są bardzo zdrowe i smaczne Źródło: Pixabay

Zastosowanie buraków w kuchni

 

Wybierając buraki warto sprawdzić ich rozmiar. Najsmaczniejsze są te osiągające nie więcej niż 8 cm średnicy. Aby uniknąć utraty zbyt wielu składników i właściwości powinniśmy unikać gotowania, lecz jeśli już to robimy to należy gotować w skórce. Dzięki temu warzywa nie wypuszczą soku.

 

Zupy

Chyba najbardziej znanym zastosowaniem buraków jest użycie ich do przyrządzenia czerwonego barszczu. Potrawa należy do kanonu polskiej kuchni i podawana jest tradycyjnie z uszkami.  Jemy ją najczęściej zimą, w okolicach świąt, lecz również w innym okresie świetnie smakuje.

Wiosną oraz latem bezapelacyjnie królują chłodniki we wszelkiej formie. Do potrawy wykorzystujemy korzenie buraków oraz wierzchołki, czyli botwinę. Bardzo dobrym, lecz niestety trochę drogim dodatkiem będą szyjki rakowe, które występują w starych przepisach. Dla osób lubiących wszelkiego rodzaju delikatne, lekkie zupy polecamy również przygotowanie kremu z tych warzyw.

Soki

Jednym z najzdrowszych sposobów na wykorzystanie buraków jest przygotowanie soku. Do tego potrzebna nam będzie sokowirówka i kilka dodatkowych składników. Buraki świetnie smakują w połączeniu z jabłkiem, marchewkami i sokiem z limonki. Napój jest bardzo orzeźwiający i zdrowy.

W wielu regionach Polski powstały różnego rodzaju odmiany, bardzo popularne wśród miejscowych. Jednym z takich napojów był pomorski fjut znany również jako cyrop. Powstawał na bazie buraka cukrowego w dość mozolny sposób Na początku ścierano warzywa i parowano kilka godzin. Powstały w trakcie oraz wyciśnięty z roślin sok był następnie przez wiele godzin gotowany by uzyskać odpowiedni smak i konsystencję. Więcej na temat Fjuta/cyropu

Innym rodzajem napoju z kuchni regionalnej jest kulis, czyli kwas z buraków, które najchętniej pito w gorące dni. Powstaje w dość prosty sposób poprzez zalanie wodą obranych i pokrojonych buraków ćwikłowych oraz żytniego chleba. Po kilku dniach oczekiwania powstawał kwas.

 

Lody

Z buraków można również uzyskać pyszne i zdrowe lody. W tym celu zamrożone prędzej banany kroimy w cienkie plasterki, wrzucamy do blendera, dodajemy starty mały burak, łyżkę miodu i 3 łyżki soku z limonki. Można również dodać odrobinę wanilii. Wszystko miksujemy i podajemy.

 

smażone buraczki ze śmietaną

Popularne w Polsce buraczki zasmażane Źródło: Wikimedia Commons

Przetwory

Na zimę warto dobrze się przygotować. Warzywnym dodatkiem polecanym szczególnie do kotletów mielonych oraz innych dań mięsnych są zasmażane buraczki. Są dość proste w przygotowaniu i bez problemu można je zapakować do słoika i zjeść w zimowe dni. Innym wartym uwagi przetworem są kiszone buraczki. Przydają się do przyrządzenia dobrego barszczu, a przy okazji można je jeść jako samodzielną przekąskę. Podobnie jak inne kiszonki, tak lubiane w polskiej kuchni są bardzo zdrowe i zawierają dużo witaminy C.

 

Nalewki i alkohole

Kuchnia to również trunki, których w naszym kraju mamy bogatą historię. Szczególnie zamiłowaniem poza miodami pitnymi w przeszłości cieszyły się nalewki, które mogą powstawać na bazie owoców, warzyw, a także przypraw. Do przygotowania nalewki buraczanej wystarczy spirytus oraz buraki. Poza nalewkami  na burakach może powstawać spirytus, o czym można przeczytać w sieci nawet w opracowaniach naukowych. Dla amatorów słabszych alkoholi polecamy również domowe wino.

 

Wegetariańskie smaki

W czasach kiedy kuchnia wegetariańska i wegańska staje się coraz popularniejsze powstają również nowe interesujące potrawy. Jednym z nich jest carpaccio z buraków, które warto podawać jako przystawkę przed daniem głównym. Świetnym dodatkiem będzie sos na bazie chrzanu, śmietany i soku z cytryny.

Dla osób uwielbiających fast food ciekawe mogą się wydać burgery, w których zamiast kotleta z wołowiny stosuje się buraka. Tzw. Beet-Burgery powstają na bazie startych buraków, ugotowanej kaszy jaglanej, cebuli oraz innych dodatków i przypraw. Kotlety pieczemy w piekarniku w 200 stopniach przez około 30-40 minut i nakładamy na przygotowane bułki, sałatę, kiełki itd.

 

Jedz buraki

Jak widać buraki świetnie nadają się do każdego rodzaju kuchni, a możliwości zastosowania jest tak dużo, że długo nam się nie znudzą. Dlatego jedzmy buraki na zdrwoie!

 

Dawid Brandebura

firma Onix

www.onix.pl

.

 Źródło: Onix – producent buraków, cebuli i ziemniaków

 

 

Komentarze