Polskie jabłka są najsmaczniejsze, dlatego warto je wykorzystywać w wielu potrawach. Jedną z podstawowych jest tradycyjny jabłecznik.
Jabłka jabłka i jeszcze raz jabłka. Bogactwo smaku i aromatu. Możliwości wykorzystania jabłek jest mnóstwo. Możemy przygotować dżemy na zimę, zrobić pyszną szarlotkę lub jabłecznik, mus lub dodać do mięsa albo po prostu zjeść. Jabłka są bardzo zdrowe, obniżają poziom złego cholesterolu i wspomagają trawienie. W skórce jabłka jest dużo cennych pektyn, które mają właściwości oczyszczające, polecane zwłaszcza dla osób palących papierosy. Zawierają dużo witamin, w tym witaminę C, która wzmacnia nasz układ odpornościowy. Ja zapraszam na pyszny jabłecznik.
Jabłecznik popularny w Polsce, Austrii, pochodzący z Francji, wyrób cukierniczy składający się z półkruchego lub kruchego ciasta oraz owoców. Najczęściej są to jabłka, można także używać gruszek, brzoskwiń, moreli i innych a jako dodatku rodzynek. Do jabłek w polskiej szarlotce dodawane są przyprawy korzenne, najczęściej cynamon i goździki.
.
Składniki:
- 420 g mąki krupczatki
- 200 g zimnego masła
- 150 g cukru
- 2 żółtka
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 słoiki jabłkowej pulpy (dżemiku)
- 6 białek
- 1 szklanka cukru
- szczypta soli
- łyżeczka octu
.
Sposób przygotowania:
Do miski wkładamy mąkę, masło, cukier, żółtka, proszek do pieczenia i ręcznie zagniatamy ciasto. Robimy 8 kulek i wkładamy na 1 godzinę do zamrażalnika.
Blaszkę – prostokątną ( wymiary 23×35 ) wykładamy papierem do pieczenia, ciasto ścieramy na tarce na dużych oczkach i dociskamy dłońmi. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 200 stopni, grzanie góra-dół i pieczemy 20 minut. Następnie ciasto wystawiamy i studzimy 15 minut.
Podpieczone ciasto posypujemy cynamonem, wykładamy jabłka i posypujemy jeszcze cynamonem po wierzchu.
Z białek ubijamy sztywną pianę, dodajemy szczyptę soli i pod koniec ubijania ocet. Wykładamy na jabłka.
Wkładamy jeszcze do piekarnika na 25 minut, jednak temperaturę zmniejszamy do 160 stopni.
.
Smacznego
Marzena Szkodzińska
https://kulinarneszalenstwamaniusi.blogspot.com/