Coraz więcej kobiet docenia pielęgnację naturalnymi kosmetykami. Są świadome ich działania, wiedzą, jak czytać składy na etykietach, aby wybrać najlepsze naturalne produkty. Do pielęgnacji swoich pociech często jednak wybierają znane kosmetyki z linii dziecięcych. Niestety ich skład nie zawsze jest idealny. Zdarza się, że w produktach do kąpieli znajdują się detergenty, czyli SLS-y. Nie wszystkie dziecięce kosmetyki są też hipoalergiczne. Większość produktów dla niemowląt bazuje na ciekłej parafinie… A gdybyśmy mieli możliwość pielęgnowania naszych maluszków tym, co sami wybieramy jako najlepsze dla siebie? Olej arganowy, olej jojoba, naturalne mydełka bez gliceryny, parafiny, sztucznych aromatów i barwników?

To jest możliwe. Na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej naturalnych i organicznych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji dzieci już od pierwszego dnia życia.

To jest bardzo dobry trend – podkreśla Anna Didiuk, kosmetolog i współwłaścicielka firmy Mokosh Cosmetics – Oczywiście, póki co na rynku dostępne są głównie produkty zagraniczne, jednak rodzime firmy już dostrzegły potrzebę i zaczynają wychodzić jej naprzeciw.

.

Jakie wymogi powinien spełnić kosmetyk naturalny, aby mógł być stosowany do pielęgnacji dzieci już od pierwszego dnia życia?

Przede wszystkim produkt powinien być kosmetykiem, a nie surowcem kosmetycznym, czyli musi posiadać ocenę bezpieczeństwa wystawioną przez certyfikowanego asesora na podstawie badań i musi być zarejestrowany w unijnej bazie CPNP.

Kiedy zdecydowaliśmy się wprowadzić nasz 100% Olej arganowy dla dzieci i niemowląt oraz 100% Olej jojoba dla dzieci i niemowląt wiedzieliśmy, że czeka nas sporo pracy – tłumaczy Anna Didiuk – Oleje przeznaczone dla dzieci muszą być najwyższej jakości, muszą być tłoczone na zimno w higienicznych warunkach, nie powinny być rafinowane, gdyż proces ten pozbawiłby je cennych składników. Poza tym muszą przejść szereg badań: badanie dermatologiczne, mikrobiologiczne, a także test hipoalergiczności. Na podstawie wyników tych badań a także certyfikatów analizy surowca jest wykonywana ocena bezpieczeństwa pod kątem dzieci od pierwszego dnia życia. Dodatkowo oleje, które są przeznaczone do pielęgnacji dzieci nie mogą brzydko pachnieć. Z tego powodu nasz olej arganowy jest deodoryzowany, czyli pozbawiony brzydkiego, charakterystycznego dla siebie zapachu przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wartościowych składników.

.

Dlaczego warto stosować naturalne oleje w pielęgnacji dzieci?

Niemowlęta często mają suchą skórę. Ich gruczoły nie pracują jeszcze tak, jak u dorosłego. Zdarza się, że trzeba uzupełnić płaszcz lipidowy skóry dziecka podczas codziennej pielęgnacji. Dotychczas z pomocą przychodziły nam emolienty na bazie ciekłej parafiny. Anna Didiuk tłumaczy jednak, że jest to działanie doraźne. Parafina chwilowo niweluje suchość skóry, ale jej nie odżywia. Co więcej skóra pokryta parafiną na dłuższą metę produkuje coraz mniej sebum, które jest odpowiedzialne za właściwe natłuszczenie i w rezultacie zaczyna się jeszcze bardziej przesuszać. Ten efekt nie występuje, kiedy do pielęgnacji skóry używamy naturalnych olei.

.

Jak stosować naturalne oleje w pielęgnacji dzieci?

Można dodawać olej do kąpieli – wystarczy kilka do kilkunastu ml oleju wlać do niemowlęcej wanienki i dopełnić wodą o temperaturze około 37 ˚C. Można pielęgnować skórę głowy niemowlaka podczas walki z ciemieniuszką. Można olej stosować bezpośrednio na skórę malucha, jako ochronę przed wiatrem i mrozem, a także pierwszymi wiosennymi promieniami słońca. Olejem możemy łagodzić podrażnioną i przesuszoną skórę dzidziusia, np. w zgięciach łokci i kolan.

Osobiście najbardziej lubiłam stosować olej do masażu moich synków – wspomina Anna Rutkowska – Didiuk, psycholog, coach i współwłaścicielka firmy Mokosh Cosmetics – Bezpośredni kontakt i delikatne masowanie skóry dziecka jest bardzo ważne. Już od pierwszego dnia życia dotyk daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pomaga budować wieź z matką. Masaż pomaga maluchowi harmonijnie się rozwijać. Poznaje on swoje ciało, uczy się dotyku i czucia siebie i bliskiej mu osoby.

Warto zastąpić tradycyjne kosmetyki naturalną formą pielęgnacji.

.

Marta Hajda

Odwiedź naszą stronę: Mokosh!

Komentarze