Jajecznica jest znana i lubiana w Polsce od wieków. Co ciekawe, Andrzej Szyjewski, etnolog religii, opisując starosłowiańskie święto „Stado”, informuje, że na Rusi w siódmy czwartek po Wielkanocy zbierano się pod brzozami, gdzie składano ofiary z kaszy, pierogów oraz właśnie jajecznicy. 

To nie wszystko. Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej tak pisze o jajecznicy: „(…) była to ulubiona w Polsce potrawa z jaj smażonych na maśle lub słoninie, przyprawiana niekiedy ze szczypiorem i kiełbasą. Przytacza przy tym następującą historię: Kiedy Kazimierzowi Pułaskiemu w XVIII w., jako dar osobliwy, przysłano worek kartofli, kucharz jego, nie wiedząc, co z nimi zrobić, ugotowawszy, podał razem z jajecznicą, a wszyscy obecni nie mogli się dość nachwalić tej nowej potrawy.”

Jajecznica nosiła również inną nazwę. Jej „szlachetna” wersja była określana mianem sielanki, a przygotowywano ją z żółtej jaj i kwaśnej śmietany. Była ona przygotowywana na Polsce i Litwie, głównie w XVII wieku, w domach ziemiańskich i szlacheckich.

Jeszcze ciekawszych informacji o jajecznicy dostarcza Stanisław Czerniecki, kuchmistrza Aleksandra Michała Lubomirskiego, wojewody krakowskiego, oraz autor pierwszej polskiej książki kucharskiej – Compendium Ferculorum albo zebranie potraw, która została wydana w 1682 roku. Co ciekawe, przepisy na jajecznicę umieszcza on między potrawami mlecznymi:

  • jajecznica prosta: Rozbij jajec, wlej na masło w rynkę a usmażywszy daj z rynką na stół, możesz też cebulki młodej zielonej, albo pietruszki drobno ukrajać.
  • jajecznica z winem (na słodko): Masła w rynce rozpuść, jajec rozbij z winem i cukrem, i cynamonem, ubij to społem, a wlej na gorące masło, usmażywszy daj z rynką a nie mieszaj.
  • jajecznica ze śmietaną słodką: Rozbij jajec z śmietaną słodką, wlej na gorące masło, smaż a mieszaj, a daj z rynką na stół dodawszy soli z potrzebą.

.

Składniki:

  •  Mleko – 4 duże łyżki.

  •  Jajko – 2.

  •  Sól.

  • Pieprz.

.

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od rozlania mleka na patelni (z nieprzywierającą powłoką, choćby teflonową). Podgrzewamy przez chwilę na średnim ogniu, a następnie wbijamy oba jajka. Solimy i pieprzymy, po czym czekamy, aż jajka się zetną. Im dłużej trzymamy patelnię nad ogniem, tym bardziej sucha jest jajecznica. 

Ja dodaję jeszcze kilka produktów, takich jak pomidory i boczek, ale nie każdy lubi ich smak z jajecznicą z mlekiem.

.

Smacznego!

Anna Białka

Komentarze