Oprócz wrażeń typowo smakowych jedzenie, które mam na talerzu musi posiadać jeszcze walory estetyczne. Może jestem dziwolągiem ale jeżeli coś nie wygląda apetycznie to po prostu tego nie jem, a już na pewno nie wyznaję zasady, że „przecież w żołądku i tak wszystko się wymiesza”.  

To w takim razie po co to całe zamieszanie z poszczególnymi elementami obiadu? Wrzućmy ziemniaki, mięso i surówkę do jednego garnka i tak podawajmy domownikom!  Właśnie zwizualizował się jeden z największych kuchennych koszmarów. Wróćmy jednak do sedna całej sprawy czyli wyglądu potrawy.

.

Czarny makaron

W procesie ewolucji nasz mózg wykształcił takie mechanizmy, przez które o wiele trudniej jest nam prawidłowo rozpoznać smak jedzenia, jeżeli jego barwa nie zgadza się z naszym doświadczeniem.

Kolor ma znaczenie

W procesie ewolucji nasz mózg wykształcił takie mechanizmy, przez które o wiele trudniej jest nam prawidłowo rozpoznać  smak jedzenia, jeżeli jego barwa nie zgadza się z naszym doświadczeniem. Naukowcy z University of Stirling sprawdzili tę prawidłowość na przykładzie napojów. Kolor soku czy drinka powinien nam podpowiedzieć, jaki to smak, bo w hierarchii zmysłów wzrok zajmuje znacznie wyższą pozycję niż smak i zapach. Gdy więc widzimy napój o kolorze pomarańczowym, mózg spodziewa się smaku zbliżonego do pomarańczy. Jeśli jednak napój pomarańczowy zabarwimy barwnikiem np. kolorze zielonym, nasz mózg przygotowany jest na sok jabłkowy i dziwi się, gdy kolor nie współgra ze smakiem. Chętnie jemy potrawy, których kolory spotkamy w naturze czyli czerwony, zielony a co więc z kolorem czarnym?

.

Japońskie wynalazki

Niewiele jest potraw, czy składników, które są naturalnego czarnego koloru. Mogą to być niektóre grzyby, atrament z kałamarnicy czy też kawior. Ale gdy ktoś używa czarnego barwnika do uzyskania głębokiej czerni kurczaka, lub ciasta nasze zmysły chyba nie do końca wiedzą co się dzieje. Mózg staje się jednym wielkim znakiem zapytania, a głowa automatycznie odwraca się w poszukiwaniu zwykłego kotleta i zielonej sałaty. Jednak w Japonii kolor czarny robi ostatnimi czasy furrorę, a to za sprawą czarnych hamburgerów, które pojawiły się w barach szybkiej obsługi. Jednak nie oceniajmy hamburgera po jego kolorze! Japońska kuchnia związana jest ściśle z symbolami ziemi : drewno, woda, ziemia,ogień i metal. Kolor czarny jak i niebieski czy fioletowy symbolizuje wodę.

.

czarne jedzenie

Choć mody na jedzenie przychodzą i odchodzą, moda na czarne jedzenie chyba pozostanie jedynie w sferze dziwactw i niegroźnych eksperymentów.

Jak pomalować jedzenie?

Jeżeli chcecie w swojej kuchni trochę poeksperymentować z kolorami, oczywiście nic prostszego. Wystarczy kupić barwniki spożywcze i sprawa załatwiona. A jak w Japonii uzyskuje się czarny kolor burgerów? Bułka oraz ser są barwione węglem bambusowym, a keczup atramentem z mątwy. Do tego dodawany jest czarny pieprz. Nie musimy szukać jednak daleko i wyjeżdżać do Japonii. Jakiś czas temu w magazynie Kuchnia można było znaleźć przepisy na biało – czarne dania. Wśród nich była zupa serowo – fasolowa, z wykorzystaniem oczywiście czarnej fasoli czy czarny makaron zwędzonym pstrągiem. Czarny makaron można kupić w sklepie lub zabarwić kilkoma kroplami atramentu z kałamarnicy.

Choć mody na jedzenie przychodzą i odchodzą, moda na czarne jedzenie chyba pozostanie jedynie w sferze dziwactw i niegroźnych eksperymentów. Trudno doszukać się w niej czegoś więcej poza szokującym wyglądem, choć Japończycy zachwyceni są również smakiem. Gdybym przypadkiem wpadła do któregoś z serwującego czarne burgery barów,  z ciekawości zamówiłabym to danie, ale jak mówi stare przysłowie: ciekawość do pierwszy stopień do (czarnego) piekła.

.

.

Katarzyna Zarówna

Źródło – badania: www.ppr.pl

Komentarze